Studie- och yrkesvägledare

GRUNDSKOLOR

Bodens grundskolor

STURESKOLAN
Sofia Stokki, tel. 0921-620 34, sofia.stokki@boden.se
Emma Gröndal, 0921-62039, emma.grondal@boden.se

BRÖNJASKOLAN
Jonna Jonsson , tel. 070-260 97 71, jonna.jonsson@boden.se

Luleås grundskolor

BERGSSKOLAN
Inger Lindsund, tel. 0920-45 34 33, inger.lindsund@skol.lulea.se

BJÖRKSKATASKOLAN
Ann-Caroline Henriksson, tel. 0920-45 33 11

KRÅKBERGSSKOLAN, STADSÖSKOLAN
Lena Nilsson, tel. 0920-45 72 69, lena.nilsson@skol.lulea.se

HERTSÖSKOLAN,TUNASKOLAN
Pia Örmin, tel. 0920-45 42 44, pia.ormin@skol.lulea.se

RESIDENSSKOLAN, RÅNESKOLAN
Fredrik Morin, tel. 0920- 45 75 09, fredrik.morin@skol.lulea.se

MONTESSORISKOLAN, ÖRNÄSSKOLAN
Hannah Fjällström, tel. 0920-45 47 12, hannah.fjallstrom@skol.lulea.se

Anpassad grundskola Luleå

TUNASKOLAN
Carina Sundström, tel. 070-214 36 3, carina.sundstrom@skol.lulea.se

Piteås grundskolor

CHRISTINASKOLAN
Annika Malm, tel. 0911-69 66 79, annika.malm@pitea.se

SOLANDERSKOLAN, AST, HÖRSEL OCH SPRÅKSLUSSEN
Britt-Inger Holmgren, tel. 0911-69 66 13, britt-inger.holmgren@pitea.se

HORTLAXSKOLAN
Reem Belbaisi, tel. 0911-69 73 87, reem.belbaisi@pitea.se

PITHOLMSSKOLAN, TALLBACKASKOLAN
Anna-Karin Jonsson, tel. 0911-69 66 27, anna-karin.jonsson@pitea.se

PORSNÄSSKOLAN, SJULNÄSSKOLAN
Ingela Svensson, tel. 0911-69 75 66 (Porsnäs), 0911-69 75 66 (Sjulnäs)
ingela.svensson@pitea.se

Älvsbyns grundskolor

ÄLVÅKRASKOLAN
Robin Enmark, tel. 0706-00 58 14, robin.enmark@alvsbyn.se

GYMNASIESKOLOR

Björknäsgymnasiet

Idrottsgatan 4, 961 64 Boden
IM, RL, VO
Ingela Eriksson, tel. 0921-625 07, ingela.p.eriksson@boden.se

EK, ES, NA, SA, GY-SÄR
Sara Larsson, tel. 0921-620 13, sara.i.larsson@boden.se

BA, EE, FT, GD (Game dev), TE, TE4
Maj Karlsson, tel. 0921-625 06, maj.karlsson@boden.se

Luleå Gymnasieby

Adress: 971 85 Luleå

BA, EE, VF, VO och IMYVO
Thomas Nalin, tel. 0920-45 33 45, thomas.nalin@skol.lulea.se

IMY Bageri och Måltidsbiträde, IN, RL, TE och TE4
Marith Petäjäniemi, tel. 0920- 45 50 90, marith.petajaniemi@skol.lulea.se

IMK, NA och NA matematik spets
Jonas Gustafsson, tel. 0920- 45 33 76, jonas.gustafsson@skol.lulea.se

BF pedagogiskt och socialt arbete, IMY Butiksmedarbetare och Hotellmedarbetare, HA, FS, HT och IM Hackspetten, Lärkan, Örnen
Ingela Sörbrandt, tel. 0920-45 65 88, ingela.sorbrandt@skol.lulea.se

HU, SA
Christina Edin, tel. 0920-45 36 23, christina.engqvist.edin@skol.lulea.se

EK, HV-FRI
Lena Berg, tel. 0920-45 57 20, lena.berg@skol.lulea.se

BF-IDR, EK-IDR, ES, NA-IDR, SA-IDR
Eva Tervaniemi, tel. 0920-45 36 93, eva.tervaniemi@skol.lulea.se

Anpassad gymnasieskola
Carina Sundström, tel. 0920-45 38 97, carina.sundstrom@skol.lulea.se

Strömbackaskolan

Adress: Box 730, 941 28 Piteå

BF, IM, SA
Märtha Öhlund, tel. 0911-69 63 53, martha.ohlund@pitea.se

NA, TE, VO
Emmeli Wikman, tel. 0911-69 66 64, emmeli.wikman@pitea.se

BA, EE, VF
Maria Öhlund, tel. 0911-69 66 55, maria.v.ohlund@pitea.se

EK, ES, FS, RL
Birgitta Nygren, tel. 0911-69 63 18, birgitta.nygren@pitea.se

FT, IN, Anpassad gymnasieskola
Jens Hedström, tel. 0911-69 73 22, jens.hedstrom@pitea.se

Älvsbyns Gymnasium

Adress: 942 85 Älvsbyn

BA, EE, EK, IM, NA, SA, TE, VO
Ulla Bergkvist, tel. 0929-173 01, ulla.bergkvist@edu.alvsbyn.se